ARHIEPISCOPIA MAJORĂ A BISERICII ROMÂNE UNITE CU ROMA

să participați la

Simpozionul științific cu titlul

300 de ani de la înființarea Episcopiei de Făgăraș

în data de 25 noiembrie 2021, începând cu orele 1500.

Din cauza evoluției situației epidemiologice evenimentul se va desfășura în formă on-line pe platforma ZOOM,

Conferința online va fi transmisă și printr-un link nelistat pe canalul de youtube al Radio Blaj ONLINE TV: https://youtu.be/YSap_lAKTMU.

Participarea dumneavoastră la această conferință on-line reprezintă acordul personal pentru procedura tehnică aleasă în desfășurarea acesteia.

La 18 mai 1721, Papa Inocențiu al XIII-lea a promulgat Bula Rationi congruit. Documentul pontifical, care instituia în mod canonic Episcopia de Făgăraș, înființată prin Diploma Împăratului Carol al VI-lea în 1717, constituie un act fundamental pentru Biserica Română Unită cu Roma, care îi va defini statutul în Biserica Catolică până la jumătatea secolului al XIX-lea.

Aniversarea tricentenarului înființării Episcopiei de Făgăraș ne oferă prilejul de a reflecta împreună cu specialiști din România și din străinătate asupra împrejurărilor istorice, politice, ecleziologice și canonice care au făcut posibil acest eveniment, precum și asupra consecințelor sale instituționale.

(Ora României)

Cuvânt de deschidere:

Preasfințitul Cristian CRIȘAN, Episcop Auxiliar de Alba Iulia și Făgăraș, Episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore – .

Cuvinte de salut:

Preafericitul Părinte Lucian Cardinal MUREŞAN, Arhiepiscop și Mitropolit al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

Preasfințitul Claudiu Lucian POP, Episcop al Eparhiei de Cluj-Gherla.

Prelegeri:

15,15 – Prof. Dr. Cesare ALZATI, Università Cattolica di Milano: 1721. Făgăraș. Considerazioni in margine.

15,35 – Pr. Conf. Dr. Horea Ovidiu POP, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca – Facultatea de Teologie Greco-Catolică: Bula Rationi congruit și importanța ei.

15,55 – Pr. Conf. Dr. Alexandru BUZALIC, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca – Facultatea de Teologie Greco-Catolică: Rationi congruit – un pas din istoria construirii unui model ecleziologic.

16,15 – Prof. Dr. Ovidiu GHITTA, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca – Facultatea de Istorie și Filosofie: Despre Bula Rationi congruit în istoriografia greco-catolică română.

16,35 – Pauză

16,45 – Pr. Prof. Dr. Cristian BARTA, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca – Facultatea de Teologie Greco-Catolică: Episcopia de Făgăraș: statut canonic și semnificații ecleziologice.

17,05 – Pr. Conf. Dr. William BLEIZIFFER, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca – Facultatea de Teologie Greco-Catolică: Considerații canonice asupra primului Sinod celebrat in Episcopia de Făgăraș.

17,25 – Lect. Dr. Ciprian GHIȘA, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca – Facultatea de Teologie Greco-Catolică: Portretul lui Ioan Patachi și tipologia marilor episcopi ai Bisericii Române Unite cu Roma.

17,45 – Prof. Dr. Greta MIRON, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca – Facultatea de Istorie și Filosofie: Carte și identitate confesională. Biblioteca episcopului Ioan Giurgiu Pataki.

18,05 – Pauză

18,15 – Lect. Dr. Radu NEDICI, Universitatea din București – Facultatea de Istorie: Bunuri cu destinație publică și spațiu privat în documentele succesiunii episcopului Petru Pavel Aron.

18,35 – Conf. Dr. Daniel DUMITRAN, Universitatea 1 Decembrie 1918 dinAlba Iulia – Facultatea de Istorie și Filosofie: De la Rationi congruit (1721) la Apostolatus officium (1807). O nouă lectură asupra evoluției instituționale a Episcopiei Făgărașului de la instituire până la înființarea capitlului catedral.

18,55 – Discuții și concluzii. Moderator: Prof. Dr. Ovidiu GHITTA.

19,25 – Cuvânt de încheiere, Preasfinția Sa Cristian CRIȘAN, Episcop Auxiliar de Alba Iulia și Făgăraș, Episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore.